Czwarta rewolucja przemysłowa

W poprzednich artykułach opisaliśmy trzy wcześniejsze rewolucje przemysłowe. Można poczytać o nich tutaj:

Pierwsza Rewolucja
Druga
Trzecia

Jeśli chodzi o chronologie czasową to miały one miejsce:

  • pierwsza, rozpoczęła się w roku 1784 i związana była z wynalazkiem maszyny parowej, rozpoczął się wtedy wiek pary
  • druga, w roku 1870 zapoczątkowała wiek elektryczności, silnika Diesla, a wkrótce masowej produkcji
  • trzecia zaczyna się umownie w roku 1969 i zapoczątkowuje wiek elektroniki, komputera, automatyzacji i robotyzacji produkcji
  • obecnie jesteśmy świadkami czwartej, która zaczęła się umownie w roku 2010 i rozpoczęła wiek sztucznej inteligencji

Kliknij na obrazku aby powiększyć:

Na czym polega właściwie 4 rewolucja przemysłowa (przemysł 4.0)?

W skrócie rzecz ujmując integruje on ludzi oraz sterowane cyfrowo maszyny z Internetem i technologiami informacyjnymi. Materiały produkowane lub wykorzystywane do produkcji można zawsze zidentyfikować, mają one także możliwość niezależnego komunikowania się między sobą.

Jest to kolejny krok na drodze ku automatyzacji produkcji. Połączenie w sieć wszystkich systemów prowadzi do powstawania „cyber-fizycznych systemów produkcji” i inteligentnych fabryk, w których systemy produkcji, komponenty i ludzie porozumiewają się za pośrednictwem sieci, a produkcja odbywa się prawie autonomicznie.

Obecnie bardzo dynamicznie rozwija się też Sztuczna inteligencja, nazywana w skrócie AI (ang. artificial intelligence), błyskawicznie się uczy i w kilka sekund potrafi zmieniać algorytmy, by jak najlepiej wykonywać swoje zadania. Jej wykorzystanie ma znacząco podnosić produktywność, przy jednoczesnej obniżce kosztów pracy. Wśród najbardziej popularnych zastosowań wymienia się zbieranie danych dotyczących zachowań i preferencji klientów, tworzenie targetowanych reklam oraz wyciąganie różnego rodzaju wniosków.

Czy będzie ona w stanie zastąpić człowieka? Badacze z Oxfordu pokusili się nawet o podanie dokładnej daty. Według przygotowanego przez nich raportu, pierwsze duże zmiany mają nastąpić już za 6 lat, a od całkowitej automatyzacji dzieli nas jedynie 45 lat. Czy nadchodzi zmierzch ludzkości?

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy