Prasa hydrauliczna cz. 1

Co to jest prasa hydrauliczna?

Prasa hydrauliczna to urządzenie mechaniczne, które wykorzystuje ciśnienie statyczne cieczy, zgodnie z definicją zasady Pascala, do kształtowania, odkształcania i konfigurowania różnych rodzajów metali, tworzyw sztucznych, gumy i drewna. Mechanizm prasy hydraulicznej składa się z ramy głównej, układu zasilania i elementów sterujących.

Zasada Pascala stwierdza, że ​​pod wpływem ciśnienia w zamkniętej cieczy następuje zmiana ciśnienia, w cieczy. W prasie hydraulicznej ciśnienie cieczy jest wywierane przez tłok, który działa jak pompa, wytwarzając siłę mechaniczną.

Pompa

Trzy typy pomp hydraulicznych to łopatkowe, zębate i tłokowe, przy czym najczęściej stosowane są pompy tłokowe. Pompy do pras hydraulicznych są pompami wyporowymi, co oznacza, że ​​dostarczają stałą ilość płynu w każdym cyklu pompowania. Pompa wyporowa może być stała lub zmienna, przy czym pompa stała pracuje ze stałą prędkością, podczas gdy pompa o zmiennej prędkości zmienia prędkość i może być odwracana.

Powodem, dla którego pompy tłokowe najlepiej nadają się do pras hydraulicznych, jest ich zdolność do pracy w wysokociśnieniowych układach hydraulicznych. Pompa pracuje przy dużych poziomach objętości ze względu na niski wyciek płynu. Rodzaje pomp tłokowych obejmują osiowe, wygięte i promieniowe.

Siłowniki

Liczba siłowników w prasie hydraulicznej różni się w zależności od jej konstrukcji. Zadaniem siłowników jest generowanie siły ściskającej, która napędza kowadło i matrycę. W konstrukcji dwucylindrowej średnica siłownika podtrzymującego tłok jest większa, podczas gdy średnica drugiego siłownika podtrzymującego tłok jest mniejsza. Siłowniki to metalowe rurki z dwoma otworami wejściowymi i wyjściowymi płynu hydraulicznego.

Siłowniki są połączone rurą zawierającą płyn hydrauliczny. Kiedy tłok w małym siłowniku wywiera nacisk na płyn hydrauliczny poprzez działanie w dół, wytworzone ciśnienie jest przykładane na siłownik. Działanie w mniejszym siłowniku poprzez ruch tłoka w dół jest działaniem mechanicznego siłownika wykorzystywanego do wytwarzania siły jednokierunkowej poprzez jednokierunkowy skok.

W Martech, oddział Wrocław ul. Opolska 140, przeprowadzamy remonty i regeneracje siłowników oraz produkujemy nowe siłowniki według wzorów, dokumentacji lud uzgodnień z klientem.

Jak działa prasa hydrauliczna?

Proces prasy hydraulicznej rozpoczyna się, gdy płyn hydrauliczny jest wtłaczany do siłownika dwustronnego działania. Siła ściskająca wewnątrz małego cylindra hydraulicznego wpycha płyn do większego cylindra, gdzie przykładana jest większa siła i ciśnienie. Ruch większego tłoka wpycha płyn z powrotem do mniejszego cylindra tłokowego.

Przepływ płynów pomiędzy dwoma tłokami wytwarza zwiększone ciśnienie, które wytwarza siłę mechaniczną, która napędza kowadło na prasie hydraulicznej w dół na obrabiany przedmiot, który jest odkształcany w celu uzyskania pożądanego kształtu. Po zakończeniu ruchu nacisk zostaje zwolniony, a kowadełko powraca do pierwotnego położenia.

Części składowe prasy hydraulicznej

Siłownik

W wielu układach hydraulicznych stosuje się kilka siłowników, których liczba zależy od obciążenia roboczego. Preferuje się wiele małych siłowników zamiast jednego większego, aby umożliwić lepszą kontrolę nad siłą ciągu. Płyn jest dostarczany do siłownika za pomocą pompy i akumulatora hydraulicznego, który działa pomiędzy siłownikami a pompą.

Hydroakumulator

Akumulator przechowuje ciśnienie hydrauliczne w postaci płynu, który jest uwalniany w razie potrzeby. Konfiguracja akumulatora hydraulicznego to cylinder z tłokiem obciążonym sprężyną lub ciśnieniem pneumatycznym. Pompa w sposób ciągły pompuje płyn hydrauliczny do akumulatora, aby utrzymać w nim stałe ciśnienie. Wlot akumulatora jest podłączony do pompy, a wylot do maszyny.

Bez akumulatora pompa musiałaby pracować stale. Akumulator pomaga tego uniknąć, służąc jako zbiornik magazynujący energię potrzebną do pracy maszyny.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy