Symptomy zatkania filtra hydraulicznego

W przypadku układów hydraulicznych najważniejsza jest wydajność i niezawodność, a układy te, stosowane w różnych gałęziach przemysłu, opierają się na płynnym przepływie płynu hydraulicznego do zasilania ciężkich maszyn i urządzeń. Jednym z kluczowych elementów zapewniających niezawodne działanie pomp, zaworów i siłowników jest filtr hydrauliczny. To niepozorne urządzenie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu integralności płynu hydraulicznego poprzez wychwytywanie zanieczyszczeń i zapobieganie ich cyrkulacji w układzie, gdzie mogą spowodować zużycie lub uszkodzenie kosztownych podzespołów.

Jednak z biegiem czasu filtry hydrauliczne mogą się zatkać, co prowadzi do szeregu problemów, które mogą mieć wpływ na wydajność maszyn. Żeby mówić o tej samej rzeczy, umówmy się, że zatkany filtr jako taki, to taki który nie ma zaworu obejściowego.

Zauważalny spadek wydajności układu hydraulicznego jest jedną z pierwszych oznak zatkanego filtra. Możesz zaobserwować wolniejsze lub gwałtowne ruchy, zmniejszony udźwig lub zmniejszoną prędkość sprzętu hydraulicznego. Ten spadek wydajności (szczególnie w przypadku układu z obiegiem otwartym) spowodowany ograniczonym przepływem płynu mógł wynikać z zatkania filtra. W miarę jak filtr staje się coraz bardziej zanieczyszczony zanieczyszczeniami, wytwarza przeciwciśnienie w rurociągu zbiornika, gdzie jest najbardziej szkodliwe, zmniejszając ciśnienie i przepływ.

Zatkany filtr hydrauliczny może prowadzić do podwyższonej temperatury roboczej w układzie hydraulicznym. Ponieważ filtr ogranicza przepływ płynu hydraulicznego, powoduje, że płyn musi pracować ciężej, aby przedostać się przez układ, a często częściowo przez zawór nadmiarowy. Zawsze pamiętaj, że jakakolwiek utrata płynu w układzie hydraulicznym przed osiągnięciem użytecznej pracy objawia się jako czyste ciepło.

Jedną z głównych funkcji filtra hydraulicznego jest zapobieganie przedostawaniu się zanieczyszczeń, takich jak brud, cząsteczki metalu, do układu. Jeśli filtr jest zatkany, nie może skutecznie wyłapać tych zanieczyszczeń, gdy płyn przepływa przez zawór nadmiarowy. Zanieczyszczony płyn hydrauliczny może spowodować poważne uszkodzenie elementów układu, w tym pomp, zaworów, siłowników, cylindrów.

Zatkany filtr hydrauliczny może również objawiać się wzrostem wymagań konserwacyjnych. Jeśli stale czyścisz lub wymieniasz elementy układu hydraulicznego, może to oznaczać, że filtr nie działa prawidłowo. Rozwiązanie problemu z filtrem może zmniejszyć ogólne potrzeby konserwacyjne maszyn i na dłuższą metę zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

W najgorszym przypadku poważnie zatkany filtr hydrauliczny może doprowadzić do całkowitej awarii układu. Gdy filtr zostanie całkowicie zablokowany, płyn hydrauliczny nie może przez niego przepłynąć, co powoduje nagłe wyłączenie sprzętu. Może to skutkować kosztownymi przestojami i potencjalnym zagrożeniem bezpieczeństwa w określonych warunkach przemysłowych.

Jeśli Twoja maszyna ma filtr i nie ma zaworu obejściowego, co jest częstsze, niż mogłoby się wydawać. W takim przypadku należy koniecznie zastosować wskaźniki różnicy ciśnień w celu monitorowania stanu zatkania filtra. Wskaźnikami tymi mogą być proste manometry, wskaźniki wyskakujące, a nawet przetworniki elektroniczne.

Ze względu na poważne konsekwencje, jakie mogą wystąpić w przypadku braku zaworu obejściowego, nie można przecenić tego, jak ważne jest monitorowanie i wymiana filtra, aby zapobiec zatykaniu.

Mikrofiltracja oleju

Często okazuję się, że zamiast wymiany oleju, możemy zminimalizować koszty poddając go procesowi filtracji zapewniając jednocześnie jego czystość i bardzo dobre warunki do pracy.

  • Profesjonalna filtracja i oczyszczanie przepracowanego oleju w maszynach.
  • Mikrofiltracja oleju wraz z dofiltrowaniem układu do wymaganej klasy czystości.
  • Wykonujemy badania i pomiary olejów.

Oferujemy najwyższej jakości usługę mikrofiltracji oleju: Oferta.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy