Kiedy powinienem przewinąć silnik elektryczny?

Kiedy wydajność silnika elektrycznego zaczyna się pogarszać, należy dokonać skomplikowanego wyboru: albo całkowicie wymienić silnik, albo przedłużyć żywotność silnika za pomocą technik „przezwajania”.

Decyzja o przewinięciu lub wymianie silnika może być trudna. Chociaż koszt wymiany jest znacznie wyższy, dodatkowa inwestycja może być tego warta. Z drugiej strony, jeśli Twój silnik ma zaledwie kilka lat, przezwojenie może pomóc poprawić jego wydajność i zaoszczędzić pieniądze – pieniądze, które w przeciwnym razie zostałyby wydane na nowy silnik.

Oto kilka pytań, które warto sobie zadać i które pomogą Ci zdecydować, czy przezwajanie silnika elektrycznego przyniesie Ci korzyści.

Czy Twój silnik wymaga przewinięcia?

Podjęcie decyzji, czy Twoja maszyna mogłaby skorzystać z przezwajania, może być trudne, ale dokładna ocena przeprowadzona przez specjalistę serwisowego może pomóc w określeniu, czy silnik wykazuje oznaki zużycia, pogorszenia się lub nieefektywności – wszystkie czynniki mogą sprawić, że przezwajanie będzie konieczne.

Zwróć uwagę na poniższe czerwone flagi, które mogą pomóc Ci określić, czy przezwajanie silnika jest odpowiednie dla Twojego silnika.

Oznaki pogorszenia

Ogólne oznaki pogorszenia jakości, w tym przypalenia, uszkodzone części i zanieczyszczenia (takie jak wilgoć lub rdza), mogą wskazywać, że silnik zyskałby na przewinięciu. Chociaż wiele silników elektrycznych może wytrzymać długi czas, są one podatne na ewentualne zużycie.

Przezwajanie silnika jest atrakcyjną opcją, jeśli nie masz środków ani zasobów na zakup nowej maszyny. Dzieje się tak dlatego, że przezwajanie może kosztować zaledwie tylko kilkadziesiąt procent zakupu zupełnie nowego silnika. Przezwajanie jest również atrakcyjne, jeśli posiadasz duże silniki elektryczne, których wymiana może być bardzo kosztowna.

Jeśli technik zauważy podczas kontroli, że laminaty w maszynie nie są uszkodzone, może również zasugerować przewinięcie silnika.

Słaba rezystancja uzwojenia

Profesjonalista często mierzy rezystancję uzwojenia, jeśli silnik elektryczny nie działa najlepiej. Ten test rezystancji uzwojenia może określić, czy zwarcie cewek w silniku jest przyczyną problemu. Optymalny poziom rezystancji uzwojeń podany jest na tabliczce znamionowej silnika elektrycznego lub w dokumentacji dostarczonej przez producenta. Jeśli liczby nie odpowiadają pomiarom wykonanym przez profesjonalistę, oznacza to, że konieczne może być przewinięcie.

Chociaż możliwa jest wymiana silnika, w przypadku którego występują problemy z rezystancją uzwojenia, przewijanie jest bardziej opłacalną i przyjazną dla środowiska opcją, ponieważ pozwala na recykling materiałów rdzenia silnika. Wpływ przewijania na środowisko jest minimalny w porównaniu z kosztami emisji dwutlenku węgla związanymi z utworzeniem nowego silnika.

Problemy z rezystancją izolacji

Większość uszkodzeń uzwojeń powoduje problemy w silniku elektrycznym ze względu na problemy z rezystancją izolacji. Na wiele elementów silnika elektrycznego wpływa ciepło, a niska rezystancja izolacji może prowadzić do słabego smarowania, uszkodzenia podzespołów i innych problemów.

Niska rezystancja izolacji to problem, który pojawia się naturalnie w trakcie eksploatacji silnika i jest wywoływany przez zanieczyszczenia, wibracje i skoki napięcia. Przezwajanie silnika elektrycznego może poprawić rezystancję izolacji i jednocześnie poprawić wydajność silnika.

Zatrudnienie profesjonalisty do przewijania silnika elektrycznego może przynieść niesamowite rezultaty. Stosowanie nowych technik wraz z wysokiej jakości żywicami i taśmami izolacyjnymi może pomóc w poprawie wydajności silników elektrycznych.

Kluczem do udanego przewijania jest upewnienie się, że wybierasz zespół przewijający posiadający odpowiednie techniki i umiejętności.

Jak zdecydować, kiedy należy przewinąć silnik?

Tylko Ty możesz zdecydować, czy przewinąć silnik, czy całkowicie go wymienić. Chociaż proces przewijania może przynieść korzyści większości nieprawidłowo działających silników, niektóre silniki mogą ulec tak głębokiemu uszkodzeniu lub przekroczeniu ich żywotności, że jedyną realistyczną opcją jest wymiana.
Jeśli zauważysz oznaki zużycia, problemy z rezystancją izolacji lub oznaki rezystancji uzwojenia, zadaj sobie pytanie:

  • Czy chcesz utrzymywać koszty na niskim poziomie?
  • Czy wydajność jest dla Ciebie ważna?
  • Czy chcesz chronić środowisko?

Jeśli odpowiesz „tak”, odpowiedzią może być przewijanie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat przezwajania silnika, skontaktuj się z ekspertami Martech Hennig w celu uzyskania oceny i profesjonalnego wsparcia.

MARTECH HENNIG SP. J.
Armii Krajowej 66a
58-130 Żarów
tel. 74 857 05 97
[email protected]

Kierownik oddziału: Remonty silników elektrycznych – 784 467 952

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy