Hydraulika w pojazdach rolniczych – Agroshow Bednary 2023

Układ hydrauliczny ciągnika

Ciągnik to potężna maszyna, która służy do wielu różnych zadań. Jego liczne zastosowania obejmują pchanie i ciągnięcie maszyn rolniczych, po orkę gleby pod sadzenie. Chociaż rolnicy mogą wykonywać wiele z tych zadań ręcznie, użycie traktora może przyspieszyć i zwiększyć wydajność tego procesu. Ponadto ciągniki można wyposażyć w brony talerzowe do celów uprawowych, a także można je wykorzystać do usuwania chwastów i niepożądanego wzrostu roślin.

Ciągnik

Ciągnik to pojazd rolniczy, który może wykonywać szereg zadań. Ciągniki rolnicze mają różną moc i są wykorzystywane do różnych celów. Niektóre typy są bardziej kompaktowe i wyspecjalizowane do określonych celów, takich jak np. kształtowanie krajobrazu. Ciągnik kompaktowy może również holować narzędzie. Ciągnik przekazuje siłę pociągową za pośrednictwem kół do holowanego narzędzia, umożliwiając mu wykonywanie szeregu różnych zadań.
Niektóre ciągniki posiadają elektroniczny układ sterowania. System ten jest podobny do samochodu, z wieloma przyciskami i przełącznikami w kabinie. Wiele nowoczesnych ciągników jest wyposażonych w bezstopniową skrzynię biegów, czyli CVT, która umożliwia operatorowi regulację prędkości i kierunku jazdy ciągnika podczas jego obsługi. Umożliwia to operatorowi regulację prędkości ciągnika bez konieczności martwienia się o włączenie ręcznego sprzęgła.

Wczesne ciągniki były znane jako ciągniki „standardowe”. Ich głównym celem było zaoranie gleby przed sadzeniem. Te wczesne ciągniki miały niskie siedzenia, bieżnik o stałej szerokości i mały prześwit. Były też kłopotliwe i niezbyt nadawały się do zwalczania chwastów w uprawach rzędowych. Nowoczesne ciągniki mają bardziej wyrafinowane silniki trakcyjne i układy napędu na wiele kół.

Silnik hydrauliczny w ciągniku

Silnik hydrauliczny w ciągniku ma dwa główne cele. Jednym z nich jest przyspieszenie ładunku, drugim spowolnienie ciągnika. Obydwa typy wykorzystują płyn i można nimi sterować za pomocą układu sterowania. Za pomocą układu sterowania operator ciągnika może zmieniać prędkość lub moment obrotowy silnika.

Układ hydrauliczny w ciągniku składa się z kilku elementów, które przenoszą moc płynu z silnika na narzędzia. Elementy te obejmują kolektor dolotowy, szereg ekranów, filtr siatkowy i zawory. Zawory kontrolują ilość płynu potrzebną ciągnikowi do poruszania narzędziem. Trzpień zaworu znajduje się wewnątrz krzywki i jest przesuwany za pomocą uchwytu w celu regulacji przepływu płynu do narzędzi. Do ciągników dostępnych jest wiele rodzajów układów hydraulicznych. Na przykład firma Eaton oferuje szeroką gamę silników hydraulicznych do różnych urządzeń rolniczych. Silniki hydrauliczne są kompatybilne z większością standardowych instalacji. Układy te są również projektowane z myślą o wydajności, gęstości momentu obrotowego i mocy.

Silnik pompy hydraulicznej

Pompa hydrauliczna to jeden z najważniejszych podzespołów ciągnika. Zasila silnik i różne narzędzia, przenosząc olej i inne płyny. Niezależnie od tego, czy traktor przenosi ładunek, czy pracuje w ogrodzie, jego praca opiera się na mocy hydraulicznej. Układ hydrauliczny składa się z wielu elementów, w tym zbiornika, kolektora dolotowego, zaworów i filtra siatkowego.

Wybierając odpowiedni silnik pompy hydraulicznej do swojego ciągnika, należy najpierw określić, jaki typ ciągnika posiadasz. Pompy hydrauliczne najprawdopodobniej znajdziesz w ciągnikach z układami odbioru mocy, które wykorzystują silnik do obracania osprzętu. Alternatywnie w pojazdach z systemem zintegrowanym można znaleźć pompy hydrauliczne, które wykorzystują silnik elektryczny do zasilania akcesoriów.

Stan silnika pompy hydraulicznej w swoim ciągniku możesz sprawdzić sprawdzając temperaturę oleju. Temperatura oleju powinna wynosić 20 stopni Celcjusza lub więcej. Mając to na uwadze, będziesz mieć pewność, że Twój ciągnik będzie działał bezpiecznie i wydajnie. Ponadto, jeśli temperatura oleju jest niska, może to mieć wpływ na wydajność pompy.

Przydatność hydrauliki w rolnictwie

Sektor rolniczy stale się rozwija i integruje z branżą nowe, zaawansowane technologie, aby ułatwić pracę i osiągnąć więcej przy niewielkim wysiłku dzięki zastosowaniu hydrauliki w rolnictwie. W związku z tym producenci maszyn i sprzętu hydraulicznego skupili się na produkcji konkurencyjnych produktów hydraulicznych, aby sprostać bieżącym wymaganiom i wymaganiom rynku.

Hydraulika dosłownie karmi świat. Jednakże, podobnie jak zdrowie i wolność, znaczenie technologii hydraulicznej staje się oczywiste, gdy jest nieobecne. W przeszłości pracownicy rolni często wykonywali wyczerpującą pracę, ale obecnie ich praca jest mniej wymagająca fizycznie dzięki przyjęciu i postępowi technologii hydraulicznej. Wkład tej technologii w poprawę praktyk rolniczych jest niezmierzony.
Producenci w Polsce wyspecjalizowali się w wytwarzaniu produktów, które przechodzą rygorystyczny proces testów w terenie, aby zapewnić doskonałą odporność wymaganą w określonych zastosowaniach w sektorze rolniczym.

Serwis przewodów hydraulicznych

Oprócz potrzeby szybkiego postępu technologicznego obejmującego projektowanie i produkcję wysokiej jakości produktów hydraulicznych, istnieje potrzeba zapewnienia najwyższej jakości usług, które pomogą usprawnić ofertę usług w branży. Może to skrócić przestoje i umożliwić łatwą i szybką naprawę oraz konserwację zaawansowanych technologicznie maszyn i sprzętu rolniczego.

Na szczęście firma Martech zapewnia serwis wyjazdowy 24/7, obejmujący swoim zasięgiem województwa dolnośląskie, opolskie (oddział Wrocław, Bolesławiec, Strzegom, Żarów, Kłodzko, Wałbrzych, Jelenia Góra), lubuskie (oddział Zielona Góra). Auta serwisowe są w pełni wyposażone w narzędzia, maszyny i asortyment pozwalający na wykonanie węży hydraulicznych z zakuciem do 2’’.

Technologia hydrauliczna naprawdę pomaga

Kiedy wprowadzono technologię hydrauliczną w celu zastąpienia koni, pojawiła się nadzieja na wzrost produkcji rolnej. Zastosowanie hydrauliki w rolnictwie rozpoczęło się we wcześniejszych ciągnikach, które wykorzystywały hydraulikę wewnętrznie do kierowania i hamowania sprzętem oraz zewnętrznie do podnoszenia ciężkich przedmiotów i żmudnego kopania w celu przygotowania ziemi do sadzenia. Pomimo konieczności interwencji człowieka pojawienie się technologii hydraulicznej pomogło zmniejszyć zależność od ludzi przy oraniu ziemi, odchwaszczaniu i zbieraniu plonów.

Pracownicy rolni i eksperci zgodziliby się, że hydraulika w rolnictwie znacznie się rozwinęła, od wykonywania prostych zadań, takich jak podnoszenie, do bardziej złożonych narzędzi mechanicznych. Technologia rolnicza osiągnęła taki poziom, że operatorzy maszyn nie muszą dotykać przycisku (przełącznika) ani przesuwać dźwigni, aby ułatwić przepływ cieczy w wymaganym kierunku, ponieważ maleńkie procesory komputerowe działają na pompy i zawory, wydając polecenia z większą prędkością niż ludzki umysł jest w stanie myśleć i przetwarzać.

Współczesne układy hydrauliczne uważane są za złożone systemy inżynieryjne

Technologie umożliwiają operatorom maszyn wykonywanie zadań, które umożliwiają rolnikom produkcję wystarczającej ilości żywności do wyżywienia ludności po konkurencyjnych cenach. Bez zaawansowanej technologii i zastosowań hydrauliki w rolnictwie ceny żywności pozostałyby dramatycznie wysokie, a wielu ludzi nie byłoby na nie stać. Dla właścicieli ciągników i rolników coraz ważniejsze staje się zrozumienie technologii stojącej za układami hydraulicznymi, tak aby bezpieczeństwo podczas ich obsługi było priorytetem. Posiadanie informacji o aktualnej technologii stosowanej w układach hydraulicznych umożliwi im pełne wykorzystanie dodatkowych funkcji w celu maksymalizacji wydajności lub czerpania korzyści z maszyn i sprzętu na wiele sposobów.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy