Użycie powietrza w przemyśle drzewnym i meblarskim

Jedną z najstarszych gałęzi przemysłu w całej cywilizacji ludzkiej jest wytwarzanie z drewna użytecznych przedmiotów, takich jak meble, narzędzia i dekoracje, a także jego wykorzystanie w podstawowym budownictwie i stolarce. Od produkcji wczesnej broni, takiej jak łuki i strzały, po drewniane ramy podtrzymujące konstrukcje współczesnych domów, obróbka drewna to dziedzina, w której nadal wykorzystuje się wiele starożytnych metod, które przetrwały przez wieki.

Nowoczesna technologia ewoluowała wraz z produkcją wyrobów z drewna przy użyciu elektronarzędzi, takich jak piły i wiertarki elektryczne. Narzędzia te znacznie ułatwiają wiele codziennych zadań stolarskich i wywodzą się z tradycyjnego sprzętu rzemieślniczego, takiego jak tokarki, dłuta i piły, które są potrzebne do kształtowania i przetwarzania drewna.

Narzędzia pneumatyczne i systemy sprężarek powietrza poprawiły wydajność procesu obróbki drewna.
Mocowanie elementów przy produkcji, przybijanie lub obramowanie drewna, procesy wykańczania i szlifowania, wydmuchiwanie nadmiaru trocin, malowanie – wszystkie te procesy i wiele innych w branży wykorzystują sprężone powietrze.

Pierwszy etap procesu obróbki drewna rozpoczyna się zwykle w momencie zbierania surowców przez leśników. Systemy sprężonego powietrza mogą odgrywać rolę podczas wycinki drzew i transportu materiałów, a także na każdym etapie fazy przetwarzania. Aby przetworzyć drzewa na nadający się do wykorzystania materiał tarcicowy, tartak jest odpowiedzialny za obróbkę tarcicy, do której niezbędne są narzędzia pneumatyczne.

Największy udział energii elektrycznej w tartaku pochodzi prawdopodobnie z układu sprężonego powietrza. W większości tartaków sprężone powietrze dostarczają sprężarki śrubowe. Narzędzia pneumatyczne odgrywają ważną rolę w obsłudze sprzętu i zautomatyzowanej pracy większości zakładów przetwórstwa tarcicy.

Tartaki działają w różnych warunkach klimatycznych, w tym w niskich i zimowych temperaturach, dlatego niższy punkt rosy może zakłócać działanie kluczowych systemów sprężonego powietrza w tartaku. W ciężkich zastosowaniach przemysłowych para wodna w sprzęcie sprężonego powietrza może prowadzić do przedwczesnej awarii, zamarznięcia przewodów pneumatycznych, problemów z kontrolą jakości i szeregu innych problemów operacyjnych. Usuwanie wilgoci z tarcicy i obróbka ciśnieniowa chronią drewno. System osuszaczy powietrza ze środkiem osuszającym pomaga oczyścić powietrze poprzez pochłanianie nadmiaru wilgoci.

Gdy surowce zostaną przetworzone w nadające się do użytku formy, takie jak deski i belki, stolarze rozpoczynają proces obróbki drewna na etapie budowy lub w warsztacie stolarskim. Duzi dostawcy mogą używać obrotowych sprężarek śrubowych, ale systemy sprężarek tłokowych są bardzo przydatne w mniejszych zakładach obróbki drewna, takich jak producenci mebli i szafek. Większość narzędzi potrzebnych do obramowania i tapicerowania wykorzystuje sprężone powietrze, więc całkowite zapotrzebowanie na sprężone powietrze będzie się różnić w zależności od wielkości zakładu. Ocena systemu może być wymagana w miarę wzrostu przedsiębiorstwa i jego wymagań produkcyjnych.

Od lat firma Martech dostarcza konsumentom z branży obróbki drewna niezawodne sprężarki powietrza zaprojektowane specjalnie z myślą o wymaganiach i środowiskach tartaków, sklepów z drewnem i producentów mebli. Jako dostawca rozwiązań proponujemy sprężarki z myślą o konkretnych wyzwaniach, z jakimi spotykają się w operacjach obróbki i produkcji drewna.

Wykorzystując sprężone powietrze, roboty mogą również podnosić, transportować i pozycjonować wiele elementów, które wcześniej były wykonywane ręcznie. Systemy sprężonego powietrza pomagają w montażu paneli bocznych, słupków drzwi, paneli bocznych i elementów dachu.

Monterzy wykorzystują sprężone powietrze do wielu zadań podczas budowania komponentów, w tym do kluczy pneumatycznych, które mocują śruby komponentów.

Zarówno w procesach czyszczenia, jak i malowania wykorzystuje się sprężone powietrze, a także w systemach przenośników, które przesuwają nowo zmontowany element wzdłuż linii produkcyjnej.
Aby uzyskać doskonałe wykończenie farbą, potrzebne jest czyste, suche i wolne od zanieczyszczeń sprężone powietrze. Suszarki powietrzne mogą pomóc w uzyskaniu gładkiego lustrzanego wykończenia podczas malowania aerografem.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub szukasz więcej informacji na temat systemów sprężonego powietrza, skontaktuj się z firmą Martech w celu uzyskania wsparcia. Pomożemy Ci określić, które sprężarki najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy