Specyfika i zastosowanie hydroakumulatorów

Jak zbudowane są Hydroakumulatory?

Akumulator Hydrauliczny to szczelny całkowicie zbiornik , w którym znajduje się ciecz pod wysokim ciśnieniem oddzielona od gazu przy pomocy specjalnych przegród. Hydroakumulator wykorzystuje ściśliwość gazu do magazynowania energii i oddawania w przypadku zwiększonego zapotrzebowania.

Typy przegród akumulatorów Hydraulicznych jest kilka:

Hydroakumulator Pęcherzowy – Ciecz z gazem jest od siebie oddzielany za pomocą specjalnego pęcherza.

Hydroakumulator Membranowy – Ciecz od gazu jest oddzielana za pomocą Membran.

Hydroakumulator Tłokowy – Ciecz od gazu oddzielają tłok.

Dodatkowo każdy akumulator jest wyposażony w różnego rodzaju uszczelnień, nakrętek , zaworów itp. Dzięki temu energia hydrauliczna znajdująca się w środku jest odpowiednio zabezpieczona.

Najważniejsze parametry:

  • maksymalne ciśnienie
  • maksymalny przepływ azotu
  • objętość azotu

Działanie Hydroakumulatorów:

Akumulatory hydrauliczne m.in. gromadzą energie, tłumią uderzenia, przeciwdziałają kawitacji oraz zmniejszenie falowania ciśnieniowego w obwodach hydraulicznych.

Ważną również rolą jest uzupełnienie przepływu następujące z zastosowaniem pompy, która przekazuje nadmiar energii do elementu. Energia z Hydroakumulatorów jest wykorzystywana w przypadku zapotrzebowania w zależności od cyklu pracy. Ma to zastosowanie również w sytuacji przeciwników, gdy energia wypełnia przestrzeń cieczą pod ciśnieniem.

Gdzie znajdują zastosowanie hydroakumulatory?

Akumulatory hydrauliczne mają zastosowanie w instalacjach, które wykazują okresowe zapotrzebowanie na energię. Ma to miejsce w momentach szczytowego poboru energii, oprócz tego ich zastosowanie ma na celu tłumienie drgań wałka trakcie każdego obrotu. Hydroakumulatory używane są w różnorodnych zasilaczach hydraulicznych maszyn i urządzeń przemysłowych np.

  • Ładowarki kołowe
  • Koparki
  • Betoniarki
  • Podnośniki

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy