Rewolucje przemysłowe – zapowiedź cyklu

Dzięki ciągłemu postępowi technologicznemu całkowitej zmianie ulegają sposoby w jaki produkujemy rzeczy. Rozwój wszelkich technologii radykalnie zmienia też styl naszego życia oraz warunki w jakich pracujemy. Początki technologii produkcji noszą nazwę: Rewolucji Przemysłowej.

W chwili obecnej jesteśmy świadkami rewolucji określnej jako: Przemysł 4.0 – opartej na rozwiązaniach cyfrowych, robotyzacji, mechanizacji, automatyzacji, magazynowania energii i rozwoju sztucznej inteligencji.

Tym artykułem rozpoczniemy cykl omawiający wszystkie cztery rewolucje przemysłowe:

  1. Rewolucja przemysłowa: koniec XVII do połowy wieku XIX
  2. Rewolucja przemysłowa: przełom XIX i XX wieku
  3. Rewolucja przemysłowa: lata 70
  4. Rewolucja przemysłowa: obecnie trwająca

Postaramy się opisać najciekawsze wynalazki i ich wpływ na rozwój przemysłu. W każdej z nich dominował rozwój innych gałęzi przemysłowych. Nazwano je przemysłami wiodącymi, ponieważ nie tylko rozwijały się najszybciej, ale także pociągały za sobą rozwój innych gałęzi.

Maszyna parowa

Rewolucje przemysłowe zadecydowały również o ogromnych zmianach społecznych, np. pierwsza – o powstaniu klas społecznych robotników i przedsiębiorców, trzecia –na skutek automatyzacji produkcji, miała wpływ na wzrost zatrudnienia w nieprodukcyjnych działach gospodarki.

Zapraszamy za tydzień na pierwszą część cyklu.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy