Hydrauliczny kolos

W Colmar (Francja) znajduje się fabryka gdzie od 2008 roku montuje się drugą najpotężniejszą hydrauliczną koparkę świata. Mowa o modelu Liebherr R 9800. To urocze maleństwo o masie 800 ton (jedno ogniwo gąsienicy waży tonę) jest wielkością zbliżone do dwupiętrowego jednorodzinnego domu. Operator może podziwiać okolicę z kabiny umieszczonej 10 metrów nad ziemią.

Liebherr R 9800

Koparka najczęściej używana jest w kopalniach odkrywkowych, może ona pomieścić 42m3/ 75 ton ładunku, a w jej łyżce (pusta waży 60 ton) bez problemu mieści się duży SUV. Jej konstrukcja pozwala (za pomocą dźwigu rzecz jasna) na wymianę zębów bez wymiany całej łyżki co w kopalniach diamentów ma miejsce średnio co drugi dzień (maszyna przeznaczona jest do pracy 24h).

Wielkość koparki zbliżona jest do dwupiętrowego domu

Liebherr R 9800 napędzają dwa silniki V16 o mocy 2000 KM każdy. Decydując się na zakup tego monstrum warto rozważyć doprowadzenie linii kolejowej w celu dowożenia paliwa, ponieważ za dobrą średnią spalania uważa się 14 tys. Litrów na dobę.

Liebherr R 9800

Pomimo ogromnych rozmiarów sterowanie maszyną ogólnie jest proste i wygodne. Pedałami kontroluje się gąsienice, jednym prawą drugim lewą, joysticki natomiast kontrolują ramię i łyżkę. Doświadczony operator (a tylko tacy mogą zasiąść za sterami z min. 10 letnim doświadczeniem pracy na innych koparkach) może wykonać cały cykl (nabranie urobku, podniesienie go, obrót, wyładunek na wywrotkę i powrót) w 20 sekund, więc profesjonaliści są w stanie załadować wywrotkę 3 razy na minutę!

Pozostaje zatem znaleźć odpowiednią wywrotkę…

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy