Siłowniki

Dzisiaj kilka słów o siłownikach. Za Wikipedią: „Siłownik to urządzenie wykonawcze, w którym energia czynnika roboczego zamieniana jest na energię mechaniczną ruchu postępowego, kątowego lub krzywoliniowego nazywanego skokiem.”

Główny podział siłowników stanowi rodzaj medium: elektryczne, pneumatyczne lub hydrauliczne. Następnie siłowniki możemy podzielić ze względu na ich rodzaj ruchu (liniowe, jednostronnego działania, dwustronnego działania, kątowe, krzywoliniowe) oraz na ich konstrukcję (postaci tłoka, tłoczyska lub specyficzną budowę).

Najpowszechniej stosowanymi w przemyśle są siłowniki hydrauliczne. Wynika to z faktu, że przy wysokiej precyzji posiadają one jednocześnie relatywnie prostą konstrukcję i łatwo nimi sterować: przyśpieszać zatrzymywać lub zwalniać. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo użytkowania, w związku z tym że podczas ich pracy nie ma prądu nie powstaną więc iskry.

Siłowniki hydrauliczne wykorzystują ciśnienie wytworzone przez ciecz, którą najczęściej jest zagęszczony olej. Generują one moc niezbędną do działania konstrukcji pracujących na dużych obciążeniach. Stosowane są więc w układach hydraulicznych pojazdów budowlanych, prasach hydraulicznych, maszynach rolniczych i wielu innych urządzeniach.

Przykład użycia siłowników

Pomimo swojej konstrukcji projektowej (przenoszenie sporych obciążeń) to przy intensywnej eksploatacji w siłownikach mogą pojawić się usterki (np.: wycieki). W większości przypadków możliwa jest regeneracja lub wymiana na nowe uszkodzonych elementów siłownika. Takie działanie eliminuje konieczność wymiany siłownika co przekłada się na niższe koszty.

Nasz wrocławski oddział specjalizuje się w regeneracji uszkodzonych siłowników oraz projektowaniu i wykonaniu nowych. Zapraszamy do naszej siedziby przy ulicy Opolskiej 140 we Wrocławiu, gdzie nasz zespól doświadczonych fachowców chętnie udzieli Państwu pomocy.

Poleć wpis:

Facebook
WhatsApp
Email

Zobacz inne wpisy